Redakční rada

SLOŽENÍ REDAKČNÍ RADY

David Řehák Czechia Faculty of Safety Engineering, VSB-Technical University of Ostrava
František Paulus Czechia Population Protection Institute, Ministry of Interior – General Directorate of Fire Rescue Service
Martin Hromada Czechia Faculty of Applied Informatics, University of Tomas Bata
Zdeněk Hon Czechia Faculty of Biomedical Engineering CTU in Prague
Vladimír Mózer Czechia Faculty of Civil Engineering, CTU in Prague
Jan Ludvík Czechia Faculty of Social Sciences, Charles University
Frédéric Petit Italy European Commission, Joint Research Centre
Neil Walker UK International Association of Critical Infrastructure Protection Professionals
Bartosz Skobiej Germany German Aerospace Center, Institute for the Protection of Maritime Infrastructures
Clemente Fuggini Italy Rina Consulting S.p.A., Infrastructures Reserach & Development
Stepan Kavan Czechia Fire Rescue Service
Gordon L. Thomas UK Independent expert
Soodamani Ramalingam UK University of Hertfordshire
Lina Kolesnikova Belgium European & International Affairs of ICPEM and Member of Advisory Board of Crisis Response Journal
Michael Coole Australia University in Perth
Shufei He Netherlands Harbin Institute of Technology
Fabio Garzia Italy University of Rome
Amr el Rahwan Katar UN Regional Centre for Combatting Cybercrime
Catherine Piana Belgium Confederation of European Security Services
Virginia Espinosa-Duró Spain Universitat Politécnica de Catalunya
Ollie Gagnon USA Idaho National Laboratory

STATUT REDAKČNÍ RADY

Čl. 1 Základní ustanovení

Statut Redakční rady časopisu The Science for Population Protection  (dále jen „statut“) blíže upravuje pravidla činnosti redakční rady vědeckého časopisu The Science for Population Protection (dále jen „redakční rada“), jak ukládá článek 4 tohoto statutu.

Čl. 2 Působnost redakční rady

(1) Redakční rada je odpovědná za naplňování profilu časopisu The Science for Population Protection (dále jen „časopis“) a neustálé zvyšování jeho odborné úrovně. V rámci své působnosti rovněž odpovídá za řešení koncepčních i závažných operativních úkolů, které s vydáváním časopisu souvisejí.

(2) Redakční rada plní zejména tyto úkoly:

  1. projednává plány své činnosti, obsahovou strukturu jednotlivých čísel časopisu a další záměry redakce;
  2. stanovuje formy a redakční standardy pro zpracování příspěvků, posuzuje kvalitu zveřejněných příspěvků a přijímá systémová opatření k zvyšování kvality časopisu;
  3. rozhoduje o přijetí autorských příspěvků v případě rozporných recenzních posudků o publikování;
  4. doporučuje v rámci anonymního recenzního řízení recenzenty pro jednotlivé příspěvky;
  5. stanovuje formu a obsah recenzního posudku;
  6. vydává souhlas ke zveřejnění nebo odmítnutí zaslaných autorských příspěvků.
  7. hodnotí jednotlivá vydání časopisu v tištěné a elektronické podobě na webových stránkách časopisu;
  8. projednává zásadní připomínky a návrhy čtenářů a navrhuje příslušná opatření;

(3) Členové redakční rady se podle svých možností podílejí na propagaci časopisu, získávání nových přispěvatelů a rozšiřování okruhu recenzentů.

(4) Členové redakční rady nesmějí sdělit autorům příspěvků ani jiným třetím osobám jména recenzentů ani recenzentům či jiným třetím osobám jména autorů posuzovaných příspěvků a nesmějí sdělit těmto osobám ani takové skutečnosti, které by mohly ovlivnit objektivitu anonymního recenzního řízení.

Čl. 3 Složení redakční rady

(1) Redakční rada má X členů a je složena z předsedy redakční rady a členů redakční rady. Členem redakční rady se stane osoba jmenovaná ředitelem MV – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Institutu ochrany obyvatelstva (dále jen MV GŘ HZS IOO) na návrh příslušných garantů jednotlivých sekcí časopisu.

(2) Předsedou redakční rady je člen rady jmenovaný ředitelem MV GŘ HZS ČR IOO na dobu dvou let.

(3) Funkce člena redakční rady je čestná a nezastupitelná a je s ní spojena povinnost účastnit se činnosti redakční rady.

(4) Členství v redakční radě zaniká:

  1. uplynutím funkčního období,
  2. vzdáním se členství,
  3. odvoláním.

(5) Organizační a administrativní úkoly spojené s činnosti redakční rady zabezpečuje tajemník redakční rady (dále jen tajemník), kterým je zaměstnanec MV – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Institut ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč.

Čl. 4 Povinnosti předsedy redakční rady

(1) Předseda redakční rady:

  1. řídí činnost redakční rady, tajemníka redakční rady a redaktora;
  2. navrhuje řediteli IOO jmenné složení redakční rady;
  3. koordinuje a prostřednictvím tajemníka a redaktora zabezpečuje vydávání časopisu i elektronické formě;
  4. jedná jménem redakční rady, zejména ve vztahu k ostatním součástem resortu ministerstva vnitra a dalším subjektům zapojených do vydávání časopisu;
  5. je povinen sledovat a vyhodnocovat hospodaření s přidělenými finančními prostředky určenými na vydávání časopisu;
  6. ve sporných případech určuje recenzenty pro anonymní oponentní řízení;
  7. na vyžádání informuje ředitele MV GŘ HZS ČR IOO nebo jím určeného zástupce o činnosti redakční rady;
  8. plní další úkoly nezbytné k vydávání časopisu.

5 Povinnosti tajemníka

(1) Tajemník:

  1. zajišťuje a prakticky, podle pokynů předsedy redakční rady, realizuje organizační a administrativní úkoly spojené s činnosti redakční rady;
  2. připravuje podklady pro zasedání redakční rady, zpracovává zprávu o jejím zasedání, vyhodnocuje plnění úkolů a průběžně informuje členy redakční rady o stavu přípravy a vydávání jednotlivých čísel časopisu;
  3. podle pokynů předsedy redakční rady usměrňuje činnost redaktora;
  4. připravuje podklady pro finanční a další požadavky, předkládané MV GŘ HZS ČR IOO k zajištění vydávání časopisu;
  5. informuje předsedu redakční rady o všech skutečnostech, které mají vliv na vydávání časopisu.

Čl. 6 Zasedání redakční rady

(1) Zasedání redakční rady svolává její předseda prostřednictvím tajemníka podle ročního plánu činnosti redakční rady nebo po konzultaci s ostatními členy redakční rady podle potřeby.

(2) Zasedání redakční rady řídí její předseda; v případě nepřítomnosti předsedy redakční rady řídí zasedání redakční rady jím určený člen redakční rady.

(3) Redakční rada je usnášeníschopná, je-li přítomna nadpoloviční většina všech členů redakční rady.

(4) Zasedání redakční rady může být zahájeno a může probíhat pouze v případech, kdy je redakční rada schopna se usnášet. V případě, že redakční rada není schopna se usnášet, svolá předseda redakční rady opakované zasedání redakční rady.

(6) Zasedání redakční rady je neveřejné, o jeho průběhu redaktor pořizuje zápis. Do zápisu se neuvádí ani se nezveřejňuje seznam schválených recenzentů ani posuzovaných příspěvků a jejich autorů; tento seznam je uložen u předsedy redakční rady a právo do něj nahlížet mají pouze členové redakční rady. Zápis se ukládá u šéfredaktora po dobu nejméně pěti let.

7) O hlavních výsledcích jednání redakční rady se vyhotovuje zpráva, která se ve zredukované podobě zveřejňuje na internetových stránkách časopisu.

Čl. 7 Hlasování redakční rady 

(1) O přijetí návrhů, které na zasedáních redakční rady předkládají její členové, tajemník nebo redaktor a týkají se záležitostí uvedených v čl. 2 odst. 2, písm. a), b), c), e) a h) se vždy hlasuje. Ostatní návrhy se považují za přijaté, jestliže předseda redakční rady nebo některý z ostatních členů nenavrhl o daném návrhu hlasovat.

(2) Hlasování je veřejné a k platnému usnesení redakční rady je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných členů redakční rady, pokud není dále stanoveno jinak.

(3) V případech, kdy je to nutné z časových důvodů nebo vzhledem k relativní jednoduchosti a jednoznačnosti podkladových materiálů a požadovaného rozhodnutí, může předseda redakční rady mimo zasedání redakční rady písemně nebo prostřednictvím elektronické pošty předložit ostatním členům redakční rady návrh usnesení, které má být přijato (dále jen „hlasování per rollam“). Návrh usnesení musí obsahovat lhůtu, během níž mají členové redakční rady písemně vyjádřit svůj souhlas či nesouhlas. Pokud se některý ze členů redakční rady ve stanovené lhůtě k návrhu usnesení písemně nevyjádří, má se za to, že s návrhem usnesení souhlasí. K přijetí usnesení hlasováním per rollam je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech členů redakční rady. Výsledek hlasování per rollam oznámí předseda redakční rady ostatním členům redakční rady nejpozději do 10 dnů od konce lhůty pro vyjádření souhlasu či nesouhlasu. O hlasování per rollam se pořizuje zápis.

Čl. 8 Závěrečná ustanovení

(1) Statut redakční rady časopisu The Science for Population Protection je v listinné podobě uložen u předsedy redakční rady a v elektronické podobě se zveřejňuje na internetových stránkách časopisu.

(2) Tento statut nabývá platnosti dnem 1. 1. 2025 a účinnosti dnem 1. 1. 2025, kdy došlo ke schválení Statutu časopisu The Science for Population Protection ředitelem MV GŘ HZS ČR IOO.